Po znovuotvorení škôl a dlhom období dištančného vzdelávania sme aj na našej základnej škole prijali výzvu a zapojili sme sa do projektu Letná škola 2021. Škola bola organizovaná na báze dobrovoľnosti. V čase letných prázdnin máme dva turnusy letnej školy. V prvom turnuse, ktorý sa konal v týždni od 9. 8. 2021 do 13. 8. 2021, sme privítali skupinu detí - piatakov, s ktorými sme strávili týždeň plný úžasných aktivít, zameraných na podporu tvorivosti, hodnotovej výchovy, čitateľskej, matematickej, informačnej a prírodovednej gramotnosti, nechýbali ani pohybové aktivity. Letná škola nekopírovala klasickú výučbu, ale prispela k stimulácii výchovno-vzdelávacieho procesu.
Vzdelávanie prebiehalo formou zážitkového, hravého a tvorivého učenia sa. Miestom realizácie vzdelávacích aktivít bol nielen interiér školy a triedy, ale najmä vonkajšie priestory a blízke okolie.
Dni v škole sme začínali ranným kruhom, pokračovali sme zahrievacími aktivitami. Veľká časť z nich prebiehala v anglickom jazyku, aj aplikáciou metodológie CLIL. Naučili sme sa hry ako „I went to the shop...“, „Thumbs up, heads down“, „Teambuilding“ a pod.
Počas jedného týždňa sme stihli vychádzkovú matematiku v areáli školy, každý účastník si vyrobil vlastný denník, do ktorého si zaznamenával udalosti a zážitky z jednotlivých dní. Venovali sme sa i tvorivým aktivitám. Na kus látky sme namaľovali vlajku letnej školy. Pod taktovkou Evky Huňovej sme pracovali s hlinou. Naučili sme sa s pomocou atlasu určovať liečivé rastliny a výsledkom našej práce je Cypriánov herbár liečivých rastlín Lipovej. Veríme, že nazbierať si bylinky a uvariť kvalitný čaj nebude pre nikoho z nás v budúcnosti problémom.
Navštívili sme Dom remesiel v Slovenskej Ľupči, kde sme si vyrobili krásny maľovaný pohár alebo fľašu. Neobišli sme ani Ľupčiansky hrad. Ďalším výletom za poznaním bola návšteva Slovenského múzea máp v Kynceľovej a Tihányiovského kaštieľa v Radvani v Banskej Bystrici.
A aby sme nechodili len ďalej od nášho bydliska, podnikli sme výskumnú expedíciu aj za poznaním histórie hutníctva v blízkom okolí – do Hutníckeho skanzenu vo Valaskej - Piesku, kde nás pán Milan Štec previedol v čase a priestore dejinami baníctva a hutníctva železa v okolitých obciach, mestečkách a mestách bývalého železiarskeho komplexu.
Nechýbalo ani občerstvenie v kaviarni Café Maestro v podobe vynikajúcej pizze, kofoly a sladká maškrta na rozlúčku, ktorú si deti vyrobili ,,vlastnoručne“ na základe receptu v anglickom jazyku za asistencie pani učiteľky Sašky Honkovej.
Poďakovať by som chcela mojim kolegyniam, Katke Paprčkovej a Saške Honkovej za pomoc pri organizovaní letnej školy, za ich profesionálny prístup a odhodlanie ,,ísť do toho“. Nemalým plusom boli aj vhodné poveternostné podmienky, ktoré nám umožnili zrealizovať všetky plánované aktivity. Taktiež deťom – účastníkom letnej školy za ich spontánnosť, detský pohľad na svet, výborné správanie a za samotnú účasť v letnej škole. Bez nich by nebolo možné ju zrealizovať. Potešujúci pre nás je i fakt, že nikto do letnej školy nezaspal.
A čo dodať na záver? Boli ste skvelí, naši letnoškoláci! Všetci sme odchádzali plní zážitkov, radosti, utužených priateľstiev a možno so štipkou smútku - veď letná škola bola iba týždeň.
Aká bola naša letná škola?
Zo spätnej väzby žiakov sa dozvedáme, že sa v letnej škole cítili veľmi dobre, rovnako tak hodnotia i učiteľov letnej školy a aktivity v nej. Najviac sa im páčilo v múzeu máp, v Tihányiovskom kaštieli, na hrade, zaujala ich aj výroba keramiky z hliny, pozitívne hodnotili i zmrzlinu, pizzu a cestu MHD či vlakom. Každý jeden účastník by sa do letnej školy prihlásil ešte raz.
Teší nás, že na letnú školu máme pozitívnu spätnú väzbu.
Viac vo fotoalbume.
Mgr. Denisa Maťovčíková, koordinátorka letnej školy